Задати питання юристові Повідомити про злочин на ґрунті ненависті

Від стереотипів до дискримінації

На попередніх уроках ми дізналися про те, що таке права людини, та що означає принцип рівності. У цьому уроці Ви дізнаєтеся про те чим стереотипи відрізняються від упереджень, і як вони можуть призвести до дискримінації. 

Що таке стереотип?

з грецького στερεός — твердий, об’ємний і τύπος — «відбиток»

це узагальнене уявлення щодо когось чи чогось, основане на власному, або уявному “суспільному” досвіді. 

stereo1


усі змії небезпечні

– стереотип на основі власного досвіду зустрічі із змією, яка була агресивна, або на основі перегляду тв-програми про отруйних змій – починає діяти коли бачу змію – поводжуся обережно незалежно від того отруйна вона чи ні

усі блакитноокі люди розумні

– стереотип на основі власного досвіду спілкування з кількома блакитноокими людьми, або на основі думки друзів щодо блакитнооких – починає діяти коли бачу блакитнооких людей вважаю, що вони завжди мають рацію

усі стиглі банани жовті

– стереотип на основі власного досвіду споживання бананів – починає діяти коли бачу зелений банан думаю що він нестиглий і несмачний


 

этнические_меньшинства


Ті стереотипи, які стосуються груп людей ми називаємо соціальними стереотипами. Надалі ми будемо говорити саме про соціальні стереотипи!


Усі наведені приклади – стереотипи, а отже:  стереотипи можуть бути: вірними і хибними, а також позитивними, нейтральними, чи негативними. Стереотипи можуть бути корисні – наприклад, обережне поводження із зміями продиктоване стереотипом, що всі змії небезпечні. Таке поводження може вберегти від контакту із справді небезпечною змією, хоча і не всі змії отруйні,  а отже стереотип “всі змії небезпечні” є хибним та негативним. Чи вірний стереотип, що всі стиглі банани жовті? Ми цього не знаємо, але ми впевнені, що цей стереотип нейтральний – оскільки він транслює нейтральне ставлення. Чи зустрічали Ви не дуже розумних блакитнооких? Ми зустрічали, а отже впевнено можемо сказати, що цей стереотип хибний. Тим не менше він транслює позитивне ставлення, а отже – він позитивний. Отже, стереотипізація – це механізм психіки людини, який може допомогти в деяких ситуаціях, але може принести шкоду і призвести до упередженого ставлення в інших. Усі люди мають стереотипи, і позбутися їх неможливо. 


А які стереотипи маєте ви? Які з них вірні, а які хибні? Які позитивні, нейтральні, та негативні? 


Деякі стереотипи можуть призвести до упереджень. 

 

Що таке упередження?

Упередження – це негативне ставлення до певної групи людей, основане на стереотипах. 

stereo2


Не варто одинокій дівчині ходити у кварталі, де мешкають мігранти” – упередження основане на негативних хибних стереотипах щодо мігрантів.

Краще не брати на роботу молодих дівчат, адже вони скоро можуть піти в декретну відпустку” – упередження, основане на негативних хибних стереотипах щодо молодих жінок.

Потрібно звільнити усіх гомосексуальних вчителів, адже вони погано впливають на дітей” – упередження, основане не негативних хибних стереотипах щодо гомосексуальних чоловіків.


 

спасательный_кругЯкщо стереотипи інколи нам допомагають, то упередження завжди шкідливі – оскільки вони визначають нашу поведінку, і можуть спричинити несправедливе і нерівне поводження з людьми, тим самими порушуючи їх права. На жаль, упередження також маємо усі ми, але ми можемо аналізувати свою поведінку і її причини, відповідно намагаючись позбутися упередженого ставлення. 


 

Якщо не знати своїх стереотипів та упереджень можна вчинити дії, які призведуть до дискримінації, а отже порушити закон. 

Що таке дискримінація? 

Дискримінація – це менш прихильне поводження з людиною, ніж з іншими людьми в аналогічній ситуації, через певні ознаки цієї людини.

stereo3

В оголошенні про роботу написано: на посаду секретарки винайму жінку, до 30 років, з Київською реєстрацією” – це дискримінація, основана на упередженнях стосовно жінок, людей старших за 30 років, та людей, які не мають Київської реєстрації.

равенство2Лікар А. відмовився надавати медичну консультацію пану О., оскільки останній має темний колір шкіри” – скоріш за все лікар О. має упередження проти темношкірих людей, а його відмова у наданні послуг через колір шкіри є дискримінацією.

Охоронець супермаркету не впустив до магазину двох жінок, зовні схожих на Рома” – охоронець, або його керівництво упереджено ставляться до усіх Рома, а відмова у відвідуванні магазину є порушення рівного доступу до користування послугами – а отже дискримінацією.

 

 

 


Отже, соціальні стереотипи – узагальнені уявлення про групу людей можуть призвести до упереджень – негативних установок до дії, які в свою чергу можуть спричинити дискримінацію – обмеження прав людей через їх належність до певної групи. stereo4

В наступному уроці Ви дізнаєтеся, про те, яких форм може набувати дискримінація, та що робити, якщо Вас дискримінували.

урок 1.  Вступ до теми “права людини”

урок 2. Права людини та принцип рівності

урок 3. Від стереотипів до дискримінації 

урок 4. Дискримінація: суть, форми, закон. 

Більше дописів

Проект “Без Кордонів” оприлюднив звіт за результатами моніторингу мови ворожнечі в українських ЗМІ у 2014 р.

Моніторинг мови ворожнечі в українських ЗМІ було реалізовано Проектом “Без Кордонів” протягом 2014 р. Результати моніторингу було оприлюднено під час круглого столу 28 листопаду 2015 р., в якому взяли участь експерти/ки з громадських організацій, журналісти та журналістки, а також представники та представниці УВКБ ООН та ОБСЄ.

Міні-уроки про права людини та дискримінацію

Ми підготували для Вас серію коротких уроків про права людини, дискримінацію, та рівність. Слідкуйте за оновленнями, та дізнавайтеся більше!

Донори
Траст Сігрід Раусінг
Програма соціальних трансформацій МАТРА
Норвезький Гельсінський Комітет
Європейська Комісія
Фундація "Пам'ять, відповідальність, майбутнє"
Міжнародний Фонд Відродження