Задати питання юристові Повідомити про злочин на ґрунті ненависті

ПОЛІЦІЯ “РОЗГЛЕДІЛА” 79 ЗЛОЧИНІВ НА ҐРУНТІ НЕНАВИСТІ

На сайті Національної поліції вперше опубліковано дані про кримінальні провадження щодо злочинів на ґрунті ненависті, узагальнені Національним контактним пунктом з питань злочинів, скоєних на ґрунті ненависті.

Як повідомляє Головне слідче управління, у 2015 році до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 49 злочинів, передбачених статтею 161 (Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками) Кримінального кодексу України і 30 злочинів за іншими статтями (включаючи вбивство та катування).


hate crime 2015


Відповідно до повідомлення, у 79 справах безпосередньо розглядається той чи інший мотив ненависті, ще у 78 справах здійснюється контроль через “ймовірні мотиви”. Нагадаємо, що раніше подібні дані Міністерство внутрішніх справ надавало Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини, яке публікує їх в окремому розділі щодо злочинів на грунті ненависті. Але, наприклад, “офіційні дані від країни” за 2013 рік  відсутні, а у 2012 році держава повідомила БДІПЛ лише про 3 такі випадки. В той же час, повідомлення від неурядових організацій свідчать про численні випадки злочинів проти іноземців, представників/ць етнічних та релігійних меншин, ЛГБТ-спільноти та інших груп.


Possible hate crime 2015


 

Створення уповноваженого органу Нацполіції, який здійснює контроль за розслідуванням цих злочинів, та відкрите ведення статистики –  позитивний крок в напрямку розвитку ефективної системи попередження та протидії злочинам на ґрунті ненависті.

Важливим також є врахування “інших ознак”, як це сформульовано в повідомленні, включаючи сексуальну орієнтацію (злочини скоєні проти представників/ць ЛГБТ-спільноти) та інвалідність.

Водночас, як в Україні, так в інших державах, кількість злочинів, про які потерпілі повідомляють правоохоронним органам значно менша, ніж загальне число таких випадків. Причини часто включають як відсутність впевненості в результаті розслідування, так і неможливість повідомлення про злочин або недостатню обізнаність щодо можливих дій у такому випадку.

Реагування поліції та ефективне розслідування – один із компонентів побудови довіри і, відповідно, зростання кількості повідомлень про злочини. Окрім звітності, потрібна  співпраця громадянського суспільства і держави в інформуванні громад, налагодженні діалогу, а також навчанні слідчих стандартам розслідування злочинів на  ґрунті ненависті.

У 2016 році Проект “Без Кордонів” проводитиме навчання із цієї тематики для представників/ць Національної поліції, а також продовжуватиме надавати юридичну допомогу постраждалим від злочинів на ґрунті ненависті. Ми сподіваємося, що спільна робота в цьому напрямку призведе не тільки до кількісних, але й якісних змін у сфері протидії злочинам на ґрунті ненависті.

Більше дописів

Запрошуємо ЛГБТІК активістів та активісток заповнити опитник!

ГО “Центр Соціальна Дія” та ГО “Інсайт” запрошують ЛГБТІК активістів та активісток взяти участь у дослідженні стану поінформованості ЛГБТІК спільноти у питаннях дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті. Дослідження також спрямоване визначити основні інформаційні та освітні потреби ЛГБТІК спільноти у даних питаннях, а також оцінити рівень довіри спільноти до ключових установ та організацій в регіонах.

ЗАБОРОНИТИ НЕ МОЖНА ДОЗВОЛИТИ

Над Польщею нависла реальна загроза повної заборони абортів. На даний момент, права жінок розпоряджатися власним тілом там вже суттєво обмежено, але наразі ситуація може стати  взагалі критичною.

Донори
Траст Сігрід Раусінг
Програма соціальних трансформацій МАТРА
Норвезький Гельсінський Комітет
Європейська Комісія
Фундація "Пам'ять, відповідальність, майбутнє"
Міжнародний Фонд Відродження