Задати питання юристові Повідомити про злочин на ґрунті ненависті

Незручні репортери

Що відбувається в окупованому Криму? Чи отримають Луганськ і Донецьк спеціальний статус? Якими є корупційні схеми у вищих ешелонах влади?

На всі ці питання ми шукаємо відповіді у журналстів. Вони задають незручні питання, показують речі, які ми іноді не хочемо бачити, але які існують. Журналісти їдуть на Схід України, ризикують життям, потрапляють  в полон, іноді не повертаються.Вони розслідують воєнні злочини, пишуть про те, як влада не виконує обіцянки, як олігархи з тіні керують країною.

А ще навколо  цих людей розгорнуто війну. Інформаційну війну проти журналістів.Коли виходить розлідування, зроблене міднародною мережею журналістів-розслідувачів з OCCRP увага громадян спрямовуться на те що “журналісти перекручують факти, грають на емоціях, до чого тут Ілловайський котел?”

Сайт “Миротворець”, який створений за участю Георгія Туки, за підтримки Антона Геращенка публікує у відкритому доступі контактні дані всіх журналістів, акредитованих на території ДНР та ЛНР. Їх звинувачують у зраді, у співробітництві з терористами та нехтуванні національними інтересами. До цього списку потрапляє хоча б один журналіст з провідних Українських медіа, незлежних видань та світових інформаційних агенцій.

Риторика тих хто опублікував цей список базується на думці, що під віглядом журналістів, розвідники з Росіїї проводять свої опреації. Відомі політичні діячі на своїх сторінках фейсбуку підтримують діяльність Миротворця, аргументуючи це тим, що на війні нема місця умовностям, а “співпраця з терористами” – це зрада.

Жоден з них не розуміє, що отриманий папірець з печаткою самоназваної республіки може врятувати життя людині що намагається донести правду, показати, що відбується зараз, поки з екранів показують вокальні шоу та масові схуднення.

Світова спільнота в котрий раз глибоко занепокоєна станом свободи слова та демократії, адже вони розуміють, що здорова журналістика це необхідна умова функціонування і розвитку здорового демократичного суспільства.

Не можна обмежувати право на інформацію і свободу слова, це аксіома, це золоте правило.

Хто буде розповідати про пробеми корупції і намагатися з нею боротися у корумпованому суспільстві? Корумпована прокуратура – ні. Хто буде казати про завищеня цін на ліки, про невиплати субсидій, про порушення прав переселенців?

Журналісти, як ніколи необхідні. Їх багато, частина з них працює за принципами прозоррості і достовірності інформації, а частина ні. Обов’язок свідомих громадян – розрізняти інформацію. Обов’язок журналіста – будь що цю інформацію дати. Якщо вона правдива – суспільство має її знати.

Наразі, журналісти потребють такого ж суспільного захисту, як і інші категорії людей, щодо яких проявляється нетерпимість, злочини на ґрунті ненависті, чиї права утискаються.

Публікація особистих даних на сайті “Миротворець” призвела до того, що зараз ті, хто був у списках отримують погрози. Це страшно, адже держава не збирається їх захищати, більш того, підтримує це ставлення.

Якщо журналісти перестануть їздити на окуповані території, гарячі точки, місця катастроф та заворушень, якщо вони не будуть шукати винних у злочинах та корупції, які ігнорує влада багатьох країн, то яку картину світу ми матимемо?.

Якщо обмежити свободу слова та інформації, незабаром ми всі опинемось у антиутопії Ореула 1984 і навіть не помітимо цього.

 

У травні в Україні основними порушеннями прав журналістів стали:

випадки перешкоджання – 11

побиття та напади – 7

За інформацією ІМІ

 

Більше дописів

Потрапити до в’язниці у Росії або Криму може будь-який українець

Політичні переслідування у Росії та Криму мають декілька напрямків. Один з найбільш репресивних – переслідування за проукраїнську позицію.

Нагадайте президенту про обіцянку захистити біженців та політемігрантів!

На Майдані, поруч з громадянами й громадянками України, пліч-о- пліч стояли громадяни інших країн, і передовсім – Росії та Білорусі.

Донори
Траст Сігрід Раусінг
Програма соціальних трансформацій МАТРА
Норвезький Гельсінський Комітет
Європейська Комісія
Фундація "Пам'ять, відповідальність, майбутнє"
Міжнародний Фонд Відродження